4 Mayıs 2009 Pazartesi

KIZ / ERKEK

Şu sıralar sıklıkla kendimi "volkan böyle değildi, volkan bu kadar hareketli değildi, volkan şöyleydi, volkan böyleydi...." derken buluyorum.

Bu cümleleri her düşündüğümde mutlaka kaldera bizi şaşırtacak ayrı bir şey yapmış oluyor. İnsan ister istemez karşılaştırma yapıyor tabii.* Erkek çocuğu kendini daha az sevdirip öptürüyor, kızlarda sürekli bir muc muc durumu :)

* Erkek çocukları daha yaramaz, sözdinlemeyen olabiliyor, kız çocuklarına mutlaka bir şekilde söz dinletirsiniz.

* Erkek çocuklarının oyun tercihleri sınırlı, ya top meraklısıdır ya da otomobil, kız çocuklarında çeşit çok. Kurgu gerektiren oyunlardan, top oyunlarına kadar her çeşit ilgilerini çekebiliyor.

* Giyim konusunda erkeklerin çizgileri kesin oysa kızlar erkek giysilerinin alanına rahatlıkla taşabiliyor.

* Erkek çocukları arkadaşlıkta ilk adım konusunda daha yavaş hareket ederken Kız çocukları daha sosyal olabiliyor.

* Erkek çocukları hayal gücünü daha az kullanırken kız çocukları sınırları zorlayabiliyor.

* El becerileri konusunda erkek çocukları daha sıkılgan, daha az çaba serf eden tarafken, kızlar uzuun saatlerini bu tür aktivitelere rahatlıkla harcayabiliyorlar.

* Erkek çocukları daha açık sözlü iken, kız çocukları politik olabiliyor.

* Erkek çocuklarının renkler konusunda da çok keskin çizgileri yoktur, kız çocukları uzun dönem bir renge takabiliyor.

* Giyim, kuşam, süslenmek hatta temizlik erkek çocukları için asla ilk sıralarda yer almazken, kız çocukları daha çok küçük yaşlarda bu bilinç ile kendilerini ve ailelerini yönlendirmeye başlıyorlar.

* Erkek çocuklarının alışverişlerini işlevsellik, kız çocuklarının alışverişlerini görsellik yönetiyor.

* Erkek çocuklarının (eşlerimizin) anneye düşkünlüğü erkek çocuk annesi her kadın artık daha anlayışla karşılayabilir. Kız çocuklarının baba düşkünlüğü zamanla derecesini yitiriyor yerini eş alıyor sanırım ama erkekler daha bağımlılar.

* Erkek çocukları eğitimleri konusunda daha az çaba sarf ederken, kız çocukları sanki görevlerinin daha fazla bilincindeler.

* Erkek çocukları bireysel, kız çocukları grup aktivitelerinde daha başarılılar.

* Erkekler olumlu, olumsuz duygularını göstermekte daha başarısız iken, Kızlar bu konuda çok daha rahatlar.
Bunlar tamamen benim kendi çocuklarımda ve yakın çevremde gördüklerimden, yaşadıklarımdan kaynaklı gözlemlerim. Tabiiki farklılıklar olacaktır. Herhangi bir madde için "yooo yanılıyorsunuz, benim çocuğum öyle değil...." derken bunu göz ardı etmeyin olur mu? :))
3 yorum:

muko dedi ki...

yazdıkların senin kişisel gözlemlerin fakat bende bu gözlemlerine ilaveten diyeceğim ki; benim büyük oğlumla küçük oğlum arasındaki farkları saymışsın sanki
yani kız erkek değil ikiside erkek ama yapıları o kadar farklıki...

birde bişey sorsam,hangi resim prgramını ullanıyorsun çok güzell bende öğrenmek isterim tabii iznin olursa...

öpüyorum...

Ay gibi ışıltılı,su gibi berrak : AYSU.... dedi ki...

yazdıklarının hepsi benim çocuklarım için de geçerli ablacım gerçi oğlum daha çok küçük ama büyüyünce nasıl olucak bilmem kızım çok içine kapanıktı fakat bu sene bayağı açıldı her türlü ortama çok rahat ayak uydurabiliyor artık napıcaz biz bu çocuklarla bilmem bazen bu tür davranışları bir sorun haline bile dönüşebiliyor bu tür yazılarının devamını bekliyorum ablacım sevgiler

VOLKAN - KALDERA dedi ki...

@Muko'm; hadi yaa, ama dedim ya mukom farklılıklar-benzerlikler vardır mutlak.
Aşkolsun muko'm izin ne demek, http://www.picnik.com/u kullanıyorum. Aslında ücretsiz kısmı pek yeterli gelmiyor en kısa zamanda yıllık 25$ verip full kapsamlı almayı planlıyorum. Şimdilik kullandıklarım ücretsiz kısmı.
İnşallah işine yarar.
@ AYSU; annelik sabrın aynasıymış. sabredeceğiz, bize bu nimeti verenden daha çok sabır dileyeceğiz sanırım :)
Arada bir esiyor yazıyorum ama ben de haftalık yaptıklarımızdan çok bu tip yazılar paylaşmak istiyorum. İnşallah, bakalım...